Szkolny System Oceniania
Społeczna Szkoła Podstawowa nr 16
Społecznego Towarzystwa Oświatowego
w Warszawie
SZKOLNY SYSTEM OCENIANIA
(regulamin oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów
oraz przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych)
Zatwierdzony na posiedzeniu Rady Nauczycieli w dniu 30 września 2002 r.
z późniejszymi poprawkami na podstawie uchwały Rady Nauczycieli
z dnia 26 marca 2003 r., uchwały z dnia 27 października 2004 r.,
uchwały z dnia 18 października 2006 r., uchwały z dnia 24 października 2007 r.,
uchwały z dnia 27 października 2010 r., uchwały z dnia 14 września 2011 r.,
uchwały z dnia 29 sierpnia 2013 r., uchwały z dnia 28 października 2015 r.,
uchwały z dnia 10 stycznia 2018 r.
Rozdział I. Postanowienia ogólne.
-
Niniejszy dokument stanowi załącznik do Statutu Społecznej Szkoły Podstawowej nr 16 STO.
-
Szkolny system oceniania reguluje zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w Społecznej Szkole Podstawowej nr 16 STO.
Rozdział II. Przekazywanie informacji.
-
Na początku każdego roku szkolnego uczniowie i rodzice zostają zapoznani z niniejszym regulaminem.
-
O wymaganiach i sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych z poszczególnych przedmiotów informują uczniów nauczyciele danych przedmiotów, natomiast rodziców (prawnych opiekunów) - wychowawcy klas.
-
O sposobie wystawiania oceny zachowania informuje uczniów i rodziców (prawnych opiekunów) na początku roku szkolnego wychowawca klasy.
-
Zebrania informacyjne, dni otwarte odbywają się co miesiąc.
Rodzice (prawni opiekunowie) są informowani na bieżąco o postępach i trudnościach w nauce oraz o zachowaniu dziecka w szkole. W czasie zebrań rodzice mogą spotkać się indywidualnie z nauczycielem każdego przedmiotu i uzyskać informację na temat postępów i trudności ucznia w nauce oraz zachowaniu. W celu zsynchronizowania działań pedagogicznych niezbędny jest systematyczny (comiesięczny) kontakt rodziców ze szkołą.
-
Informacje o bieżących wynikach w klasach 1-8 są wpisywane do dziennika elektronicznego LIBRUS (dalej zwanego dziennikiem elektronicznym). Rodzice (prawni opiekunowie) zapoznają się z nimi po zalogowaniu się.
-
W dzienniku elektronicznym nauczyciele wpisują informacje na temat terminów i wyników sprawdzianów oraz innych prac uczniowskich (również nadobowiązkowych).
-
Terminy prac klasowych są przekazywane uczniom z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
-
Uczeń ma obowiązek na bieżąco uzupełniać zaległości w nauce związane z nieobecnością. W przypadku nieobecności dłuższej niż 3 dni uczeń otrzymuje kserokopie materiałów, a w celu uzupełnienia zaległości może uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych.
Po opuszczeniu więcej niż 10 dni nauki uczeń ma obowiązek w ciągu tygodnia skontaktować się z nauczycielami i ustalić z nimi termin i sposób zaliczenia uzupełnianego materiału.
-
Pod koniec I semestru uczniowie klas 1‑8 i ich rodzice (prawni opiekunowie) otrzymują pisemną informację o osiągnięciach ucznia w nauce, od wszystkich nauczycieli uczących w klasie. Informacja ta umieszczana jest w dzienniku elektronicznym.
-
Na miesiąc przed zakończeniem semestru/roku w klasach 4–8 w nauczyciele wpisują w dzienniku elektronicznym przewidywane oceny z zajęć edukacyjnych. Na miesiąc przed zakończeniem I semestru oraz w kwietniu uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie) otrzymują informację o przewidywanej ocenie zachowania na koniec semestru/roku oraz opisową informację o zachowaniu.
-
W wyjątkowych sytuacjach wychowawca może przesłać pisemną informację listem poleconym.
-
Pisemne prace klasowe przechowywane są przez nauczyciela do końca roku szkolnego. Rodzice ucznia (prawni opiekunowie) otrzymują je do wglądu w szkole w czasie dnia otwartego oraz każdorazowo na wniosek ucznia lub rodzica. Po zakończeniu roku szkolnego, po 31 sierpnia, wszystkie prace są niszczone.
Rozdział III. Ocenianie zachowania.
-
Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
-
Przy ocenianiu zachowania ucznia brane jest przede wszystkim pod uwagę stosowanie w praktyce reguł zawartych w Składzie Zasad Uczniowskich, a w szczególności:
-
relacji z innymi,
-
wypełniania obowiązków szkolnych,
-
kultury osobistej.
-
-
W klasach 1–3 ocena zachowania jest oceną opisową. Otrzymują ją uczniowie pod koniec pierwszego i drugiego semestru. Na początku roku szkolnego wychowawca przekazuje rodzicom dokument Komentarz do oceny zachowania uczniów kl. 1-3 za pomocą dziennika elektronicznego.
Ocena zachowania dotyczy kategorii:
-
-
Relacje z innymi,
-
Obowiązkowość,
-
Kultura osobista,
-
Inne (ważne z punktu widzenia wychowawcy).
-
Wychowawca na podstawie własnych obserwacji, Arkusza oceny rówieśnicze i samooceny oraz bieżących rozmów i konsultacji z innymi nauczycielami, wykorzystując Komentarz do oceny zachowania uczniów kl. 1-3, sporządza ocenę zachowania.
Uczniowie klas 1-3 wyrażają opinię na temat zachowania kolegów w aspekcie postawy koleżeńskiej. Na Arkuszu oceny rówieśniczej i samooceny dwa razy w roku przyznają punkty w skali od 0 do 3. Formularz dla uczniów klasy 1-3 ma wersję uproszczoną (załącznik 2a,2b).
Wychowawca informuje ucznia oraz jego rodziców (prawnych opiekunów) o średniej punktów przyznanych przez kolegów z klasy oraz o samoocenie poprzez dziennik elektroniczny.
Ocena zachowania jest udostępniana uczniom i ich rodzicom w dzienniku elektronicznym, w kategorii „Godzina wychowawcza”.
-
Na miesiąc przed zakończeniem I semestru oraz w kwietniu uczniowie klas 4-8 oraz ich rodzice otrzymują Informację o zachowaniu oraz informację o przewidywanej ocenie zachowania na koniec semestru/ roku.
-
Wychowawca klasy przygotowuje Informację o zachowaniu oraz wystawia ocenę zachowania ucznia.
-
Pisemna Informacja o zachowaniu ma formę kwestionariuszy, które nauczyciele wypełniają 2 razy w roku (II połowa listopada, kwiecień). Nauczyciele oceniają stosowanie przez ucznia poszczególnych reguł przyznając mu punkty w skali od 0 do 3, gdzie 3 jest wynikiem najwyższym, a 0 – najniższym, przyjmując, że 3 oznacza zawsze lub prawie zawsze stosuje zasadę, a 0, że bardzo rzadko stosuje zasadę.
-
W Informacji o zachowaniu znajduje się też kwestionariusz dla wychowawcy klasy. Wychowawca może przyznać uczniowi punkty w sześciu dodatkowych kategoriach. Przyznanie maksymalnej ilości punktów przynajmniej w czterech kategoriach może spowodować podniesienie oceny o 1 stopień. Uzyskanie poniżej dwóch punktów z którejkolwiek kategorii, uniemożliwia podniesienie oceny.
-
Uczniowie klas 4-8 wyrażają również swoją opinię na temat zachowania rówieśników w aspekcie postawy koleżeńskiej i kultury osobistej. Dokonują tego dwa razy w roku (II połowa listopada, kwiecień) pisemnie na osobnych formularzach przyznając punkty w skali od 0 do 3. Wychowawca informuje ucznia oraz jego rodziców (prawnych opiekunów) o średniej punktów przyznanych przez kolegów z klasy w Informacji o zachowaniu.
-
Samoocena ucznia w klasach 4-8 ma formę pisemną. Uczeń ocenia siebie przyznając sobie punkty w skali od 0 do 3 w takich samych kategoriach, w jakich ocenia go wychowawca.
-
W klasach 4-8 podstawą do wystawienia oceny zachowania jest suma średnich punktów przyznanych uczniowi przez wychowawcę, nauczycieli uczących w klasie, nauczyciela świetlicy, samego ucznia oraz średnia punktów przyznanych przez kolegów z klasy. Wychowawca klasy wystawia ocenę zachowania kierując się następującą skalą:
-
wzorowe bardzo dobre + maksymalna liczba punktów odwychowawcy klasy w co najmniej 5 kategoriach
-
bardzo dobre 91 – 100%
-
dobre 76 – 90%
-
poprawne 60 – 75%
-
nieodpowiednie < 60%
-
-
W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowawca klasy może zmienić ocenę zachowania (podwyższyć lub obniżyć) do dnia zakończenia zajęć edukacyjnych w I/II semestrze. Podejmując decyzję może wziąć pod uwagę opinię innych nauczycieli. Zmianę oceny zatwierdza Rada Nauczycieli.
-
Jeśli uczeń nagminnie nie przestrzega norm obowiązujących w szkole lub popełnił jedno z następujących działań:
-
używanie, posiadanie i namawianie innych do użycia czy posiadania środków odurzających (papierosy, alkohol, narkotyki),
-
świadome stworzenie zagrożenia dla zdrowia i życia swojego i innych,
-
znęcanie się,
-
wyłudzanie,
-
przywłaszczenie cudzej własności,
-
świadome działanie w celu zniszczenia mienia.
-
otrzymuje ocenę naganną i może być, uchwałą Rady Nauczycieli, skreślony z listy uczniów.
-
Rada Nauczycieli może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole co najmniej dwa razy z rzędu ustalono naganną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
-
Uczeń, któremu w danej szkole po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej w danym typie szkoły nie kończy szkoły.
-
Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
-
Uczeń, który chce uzyskać wyższą ocenę od przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania zgłasza to w ciągu 3 dni, od uzyskania informacji o przewidywanej ocenie, na piśmie do wychowawcy klasy. Taki wniosek mogą złożyć także rodzice (prawni opiekunowie).
-
Uczeń może ubiegać się o poprawę o jeden stopień rocznej klasyfikacyjnej oceny zachowania.
-
Pismo, w którym uczeń (lub jego rodzice) ubiega się o poprawę przewidywanej rocznej klasyfikacyjnej oceny zachowania, powinno zawierać informację o jaką ocenę będzie się uczeń ubiegał oraz uzasadnienie wniosku.
-
Aby poprawić przewidywaną roczną ocenę zachowania uczeń musi spełnić warunki przypisane ocenie, o którą chce się ubiegać.
-
Ponieważ uzyskanie oceny zachowania jest procesem, widoczna poprawa musi utrzymać się od kwietnia do końca roku szkolnego.
-
Ostateczną decyzję o rocznej klasyfikacyjnej ocenie zachowania podejmuje wychowawca na radzie zatwierdzającej powtórnie biorąc pod uwagę opinię nauczycieli, uczniów klasy oraz ocenianego ucznia.
-
Ocena zachowania może być obniżona w ciągu ostatniego miesiąca przed zakończeniem semestru/roku jeśli uczeń przestał spełniać kryteria przypisane przewidywanej ocenie.
-
Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenie do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
-
W przypadku stwierdzenia, że roczna klasyfikacyjna ocena zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która ustala roczną oceną klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
-
Skład komisji i tryb podejmowania decyzji odbywa się zgodnie z zasadami zawartymi w rozporządzeniu MENiS (z dnia 3 sierpnia 2017 w sprawie warunków sposobu oceniania…D.Ustaw 2017, poz. 1534 wraz ze zmianami z dnia 25 sierpnia 2017).
-
Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
Rozdział IV. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych w klasach 1-3.
-
W klasach 1-3 obowiązuje ocena opisowa.
-
Prace uczniów są systematycznie (co najmniej 1 x na 2 tygodnie) sprawdzane i poprawiane.
-
Prace domowe sprawdzające stopień opanowania szczególnie istotnych treści programowych opatrzone są dodatkowo komentarzem nauczyciela.
-
Prace klasowe są przeprowadzane po zakończeniu kolejnych działów tematycznych.
-
Sprawdzone prace zawierają komentarz nauczyciela, ilość uzyskanych punktów. Za bezbłędne wykonanie pracy klasowej uczeń uzyskuje tytuł eksperta.
-
Wychowawca klasy, po ustaleniu z dyrektorem szkoły, może stosować dodatkowe elementy nagradzające prace uczniów (np. dyplomy, odznaki, tytuł eksperta).
Rozdział V. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych w klasach 4-8.
-
W klasach 4-8 obowiązuje ocena cyfrowa, procentowa i informacja opisowa.
-
Oceny cząstkowe, semestralne i końcowe wystawia się według następującej skali:
-
stopień celujący - 6
-
stopień bardzo dobry - 5
-
stopień dobry - 4
-
stopień dostateczny - 3
-
stopień dopuszczający - 2
-
stopień niedostateczny - 1
-
-
Podstawą do wystawienia ocen cząstkowych jest jednolita dla wszystkich przedmiotów skala procentowa:
-
0%-40% - ocena niedostateczna
-
41%-59% - ocena dopuszczająca
-
60%-74% - ocena dostateczna
-
75%-90% - ocena dobra
-
91%-100% - ocena bardzo dobra
-
91%-100% i wykonanie zadań dodatkowych - ocena celująca.
-
Oceny cyfrowe i procentowe są stosowane równorzędnie.
-
Przy ustaleniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć technicznych, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego-także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
-
Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną ma obowiązek ją poprawić w ciągu 2 tygodni. Obydwie oceny są wpisywane do dziennika elektronicznego.
-
Każdy uczeń ma prawo do jednej poprawy uzyskanej ze sprawdzianu oceny (poza oceną bardzo dobrą) w terminie 2 tygodni. Obydwie oceny są wpisywane do dziennika.
-
Uczniowie mający trudności z opanowaniem wiadomości i umiejętności obowiązkowo uczestniczą w zajęciach wyrównawczych, które mają priorytet nad fakultetami i kołami zainteresowań.
-
Każdy uczeń, który opanował materiał nauczania w zakresie podstaw programowych, ma prawo uczestniczyć w zajęciach fakultatywnych.
-
Przy wystawieniu oceny na koniec roku brana jest pod uwagę ocena semestralna z pierwszego semestru.
-
Uczeń, który chce uzyskać ocenę wyższą (o jeden stopień) od przewidywanej oceny klasyfikacyjnej rocznej (semestralnej) z obowiązujących i/lub dodatkowych zajęć edukacyjnych zgłasza to w ciągu 3 dni (roboczych), od uzyskania informacji o przewidywanych ocenach, na piśmie do nauczyciela przedmiotu. Podanie powinno być poprzedzone rozmową z nauczycielem, adresowane do niego i złożone w sekretariacie szkoły.
-
W ciągu 10 dni od zgłoszenia przez ucznia (lub jego rodziców) chęci poprawy przewidywanej oceny zespół nauczycieli danej grupy przedmiotów przygotowuje sprawdzian oraz ustala termin (w porozumieniu z uczniem i jego rodzicami).
-
Sprawdzian odbywa się przed lub po zajęciach obowiązkowych.
-
Sprawdzian przeprowadza nauczyciel przedmiotu, z którego uczeń chce poprawić ocenę. W skład zespołu wchodzi również nauczyciel tego samego lub pokrewnego przedmiotu.
-
Sprawdzian z przedmiotów przyrodniczo-matematycznych ma formę pisemną i trwa do 90 minut. Ocena jest wystawiona według progu % ustalonego w szkolnym systemie oceniania (r. IV pkt. 3).
-
Sprawdzian z przedmiotów humanistycznych trwa do 120 minut. Składa się z wypracowania i części teoretycznej. Ocena jest wystawiona według progu % ustalonego w szkolnym systemie oceniania ( r. IV pkt.3).
-
Sprawdzian z przedmiotów lingwistycznych składa się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna trwa do 90 minut, część ustna do 15 minut. Ocena jest wystawiona według progu % ustalonego w szkolnym systemie oceniania ( r. IV pkt.3).
-
Sprawdzian z przedmiotów artystycznych, informatyki, techniki i wychowania fizycznego składa się z zadań praktycznych i (lub) części teoretycznej. Ocena jest wystawiona według progu % ustalonego w szkolnym systemie oceniania ( r. IV pkt.3).
-
Nauczyciel w ciągu 5 dni od przeprowadzenia sprawdzianu przekazuje informację o uzyskanej ocenie ze sprawdzianu.
-
Aby poprawić przewidywaną ocenę z zajęć edukacyjnych, uczeń powinien ze sprawdzianu uzyskać co najmniej ocenę, o którą się ubiega.
-
Ostateczna decyzja o poprawie oceny jest podejmowana przez nauczyciela przedmiotu przed radą zatwierdzającą.
-
W przypadku nieopanowania przez ucznia bieżącego materiału lub niezaliczenia podsumowujących testów ocena z przedmiotu może być obniżona również w ciągu ostatniego miesiąca przed zakończeniem semestru (roku).
Rozdział VI. Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych.
-
Podstawowymi formami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów są:
-
sprawdziany wiadomości i umiejętności przeprowadzane na koniec każdego działu tematycznego /maksimum trzy w tygodniu, zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem/,
-
sprawdziany wiadomości i umiejętności przeprowadzone pod koniec danego semestru,
-
kartkówki (maksimum 10-15 minut, kartkówki niezapowiedziane obejmują materiał z 3 ostatnich jednostek lekcyjnych),
-
prace domowe, prace w zeszytach ćwiczeń,
-
ustne odpowiedzi na zajęciach,
-
referaty,
-
udział w projektach,
-
aktywne uczestnictwo w zajęciach,
-
inne formy uzgodnione z dyrektorem szkoły.
-
-
Ocenianie uczniów powinno odbywać się systematycznie. Ustala się następującą ilość ocen w semestrze dla przedmiotów realizowanych w wymiarze tygodniowym:
-
jedna godzina tygodniowo - minimum trzy oceny,
-
dwie godziny tygodniowo - minimum cztery oceny,
-
trzy godziny tygodniowo – minimum pięć ocen,
-
cztery godziny tygodniowo - minimum sześć ocen.
-
Przy ustalaniu ocen bieżących dopuszcza się stosowanie plusów i minusów.
-
Wybór form sprawdzania osiągnięć edukacyjnych oraz częstotliwość ich stosowania jest uzależniony od etapu edukacyjnego i przedmiotu i uzgodniony przez nauczycieli/zespoły przedmiotowe z dyrektorem szkoły.
-
Informacja o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych jest przekazywana uczniom przez nauczyciela danego przedmiotu na początku każdego roku szkolnego razem z informacją na temat wymagań edukacyjnych, wynikających z realizowanego programu.
Rozdział VII. Zasady klasyfikowania, promowania oraz przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych.
-
Klasyfikacja uczniów z klas 1-8 jest przeprowadzana dwa razy w ciągu roku szkolnego pod koniec I i II semestru.
-
Klasyfikowanie pod koniec I i II semestru w klasach 1-8 polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych w danym semestrze (roku szkolnym) i ustaleniu ocen z przedmiotów oraz oceny z zachowania w trybie i skali określonej w szkolnym systemie oceniania.
-
Uczeń jest klasyfikowany, jeżeli został oceniony ze wszystkich przedmiotów i zajęć obowiązkowych.
-
W klasach 1-3 ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych i zachowania jest oceną opisową.
-
Nauczyciele klas 4-8 wpisem oceny cyfrowej do dziennika elektronicznego informują pisemnie ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego ocenach z zajęć edukacyjnych na miesiąc przed zakończeniem semestru/roku. O przewidywanej semestralnej/rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie) są informowani pisemnie w Informacji o zachowaniu. Rodzic (prawny opiekun) jest zobowiązany potwierdzić przyjęcie informacji podpisem i przekazać ją wychowawcy.
-
Zasady i tryb wystawiania oceny zachowania oraz możliwość poprawy przewidywanej rocznej klasyfikacyjnej oceny zachowania są określone w szkolnym systemie oceniania.
-
Uczeń nie jest klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
-
Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
-
Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) Rada Nauczycieli może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
-
Egzamin klasyfikacyjny wyznacza się również uczniowi realizującemu indywidualny tok nauki.
-
Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu ustala się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
-
Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
-
Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
-
Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności wskazanego przez dyrektora szkoły nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
-
W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni w charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.
-
Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, który zawiera:
-
imiona i nazwiska nauczycieli, którzy przeprowadzają egzamin,
-
termin egzaminu klasyfikacyjnego,
-
zadania egzaminacyjne,
-
wynik egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.
-
Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwykłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
-
W przypadku nieklasyfikowania ucznia w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.
-
Ustalona przez nauczyciela lub uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem pkt. 19 i pkt. 24.
-
Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w ciągu 2 dni roboczych po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Rozstrzygnięcia w sprawie zgłoszonych zastrzeżeń są dokonywane w ciągu 5 dni roboczych.
-
W przypadku stwierdzenia, że roczna(semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję.
-
W przypadku zmiany rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych komisja przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.
-
Skład komisji i tryb podejmowania decyzji jest zgodny z zasadami zawartymi w rozporządzeniu MENiS (z dnia 3 sierpnia 2017 w sprawie warunków sposobu oceniania).
-
Ustalona przez komisję roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
-
Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach Rada Nauczycieli może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z 2 obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
-
Egzamin poprawkowy jest przeprowadzany na zasadach i w trybie zgodnym z „Rozporządzeniem MENiS z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania ...” (Dz. Ustaw 2017 poz.1534)
-
Egzamin poprawkowy ma formę pisemną i ustną (z wyjątkiem plastyki, muzyki, techniki, informatyki oraz WF). Pytania proponuje egzaminujący (po konsultacji z nauczycielem prowadzącym te same lub pokrewne zajęcia), a zatwierdza przewodniczący komisji.
-
Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego nie otrzymuje promocji i powtarza klasę, z zastrzeżeniem pkt. 28.
-
Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej, Rada Nauczycieli może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego (klasy 4-8) promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są realizowane w klasie programowo wyższej.
-
Pkt. 20, 23 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin do zgłoszenia zastrzeżenia wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
-
Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych uzyskał oceny roczne klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej z zastrzeżeniem pkt. 28.
-
Uczeń klasy 1-3 otrzymuje promocję, jeżeli jego osiągnięcia oceniono pozytywnie. W wyjątkowych przypadkach Rada Nauczycieli może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy 1-3 na wniosek wychowawcy klasy oraz po zasięgnięciu opinii rodziców (prawnych opiekunów) ucznia.
-
Uczeń kończy szkołę podstawową jeśli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej oraz przystąpił do egzaminu w klasie 8.
-
Uczeń kończy szkołę z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.
-
Świadectwo ukończenia szkoły wydaje szkoła, którą uczeń ukończył.
Rozdział VIII. Nagrody i kary.
-
NAGRODY
-
pochwała na forum klasy wyrażona przez nauczyciela,
-
pochwała wpisana przez nauczyciela do dziennika elektronicznego,
-
pochwała na forum klasy wyrażona przez dyrektora,
-
pochwała wpisana przez dyrektora do dziennika elektronicznego,
-
pochwała na forum szkoły wyrażona przez dyrektora,
-
dyplom uznania,
-
list gratulacyjny od wychowawcy i dyrektora szkoły do ucznia i rodziców ucznia,
-
nagroda Rady Nauczycieli - „Uczeń Roku”,
-
nagroda Rady Nauczycieli - „Złoty Liść”,
-
nagroda Prezesa Zarządu SKT nr 26 STO.
-
-
KARY
-
upomnienie na forum klasy udzielone przez nauczyciela,
-
nagana wpisana przez nauczyciela do dziennika elektronicznego,
-
uwaga wpisana przez dyrektora do dziennika elektronicznego ,
-
upomnienie na forum klasy udzielone przez dyrektora,
-
nagana wpisana przez dyrektora do dziennika elektronicznego,
-
czasowe wykluczenie z uczestnictwa w imprezach klasowych lub szkolnych,
-
skreślenie z listy uczniów.
-
-
Wymienione nagrody i kary stanowią bazową propozycję. Wychowawca klasy, po uzgodnieniu z dyrektorem szkoły, może stosować inne wzmocnienia pozytywne i negatywne z uwzględnieniem § 24 pkt. 5 i 6 Statutu Szkoły.
-
Nagroda Uczeń Roku jest przyznawana przez Radę Nauczycieli raz w roku jednemu uczniowi, który poczynił największe postępy zarówno w sferze społecznej, jak i dydaktycznej.
-
Nagroda „Złoty Liść” jest przyznawana przez Radę Nauczycieli. Może ją otrzymać uczeń z najwyższą średnią i oceną wzorową zachowania biorący aktywny udział w życiu społecznym szkoły lub osoba/grupa osób wyjątkowo wyróżniająca się działaniami prospołecznymi.
Rozdział IX. Postanowienia ogólne.
-
Szkolny system oceniania został zatwierdzony uchwałą Zarządu Samodzielnego Koła Terenowego nr 26 STO z dnia 26 września 2002 r. z późniejszymi poprawkami na podstawie uchwały Zarządu Koła z dnia 25 marca 2003 r., uchwały z dnia 7 października 2004 r. uchwały z dnia 26 października 2006 r., uchwały z dnia 8 listopada 2007 r., uchwały z dnia 18 listopada 2010 r., uchwały z dnia 28 listopada 2011 r., uchwały z dnia 9 września 2013 r., uchwały z dnia 17 stycznia 2017 r., uchwały z dnia 15 stycznia 2018 r.
Prezes Zarządu Koła Dyrektor Społecznej Szkoły
nr 26 STO Podstawowej nr 16 STO
Marzenna Zapalska Beata Wiśniewska-Tomczak
Załączniki:
karta wychowawcy
karta nauczyciela
-