PROGRAM PROFILAKTYCZNY SZKOŁY
Program profilaktyczny to część programu wychowawczego. Stanowi bazę, która uzupełniana jest treściami zależnymi i dostosowanymi do aktualnych potrzeb członków społeczności szkolnej.
Jest realizowany przez pracowników szkoły, rodziców i osoby spoza szkoły o kwalifikacjach gwarantujących wysoki poziom jego wykonania.
ZAŁOŻENIA
- Definicja: „profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także likwidowanie i ograniczanie czynników, które blokują prawidłowy rozwój i zaburzają zdrowy styl życia” (Zbigniew B. Gaś)
- Ze względu na większą skuteczność działania profilaktyczne przeznaczone dla dzieci i młodzieży realizowane są równolegle z zajęciami dla rodziców.
- Grono pedagogiczne wspomaga rodziców w ich działaniach wychowawczych, pomaga rozwiązywać sytuacje trudne wychowawczo.
- Nauczyciele kładą nacisk na dobrą współpracę z rodzicami, wypracowywanie wspólnych i spójnych zasad oraz procedur działania.
- Nauczyciele zwiększają swoje kompetencje w zakresie oddziaływań profilaktycznych.
- Pracownicy szkoły wspierają się i pomagają sobie wzajemnie w sprawach wychowawczych, szczególnie w korygowaniu niepożądanych zachowań uczniów.
- W kontaktach pomiędzy członkami społeczności szkolnej tworzymy atmosferę życzliwości, współpracy, zakładamy pozytywne intencje.
- Postawa pracowników szkoły wobec zachowań problemowych jest spójna (jasno określone wymagania, konsekwentne reakcje i działania, nietolerowanie zachowań wykraczających poza przyjęte normy),
- Przypadki łamania norm szkolnych przez uczniów traktowane są zgodnie z przyjętymi zasadami z uwzględnieniem indywidualności każdego dziecka.
DZIAŁANIA
Wyrównywanie szans:
- Opieka reedukatora nad uczniami ze szczególnymi trudnościami w uczeniu się
- Opieka logopedy nad uczniami z wadami wymowy
- Zajęcia wyrównawcze na stałe wpisane w plan lekcji dla uczniów poprawiających swoje osiągnięcia szkolne
- Gimnastyka korekcyjna
- Powielanie materiałów dla uczniów nieobecnych oraz indywidualnie dobierany tryb oraz terminy zaliczeń
- Indywidualizacja wymagań i sposobu prowadzenia wychowawczego dla uczniów z diagnozą zaburzeń zachowania w uzgodnieniu z rodzicami dziecka
- Kontakty i współpraca ze specjalistami prowadzącymi dzieci poza szkołą (np. psycholog, terapeuta, psychiatra)
Kontakty z rodzicami
- Stała współpraca z rodzicami – informowanie na bieżąco o nauce i zachowaniach dziecka, wymiana informacji o dziecku zgodnie z przyjętymi procedurami opisanymi w Szkolnym Systemie Oceniania, z zachowaniem zasady dyskrecji
- Spotkania dla rodziców na temat prawidłowości rozwojowych danego wieku, rozumienia zachowań własnego dziecka, możliwości wspierania go w rozwoju z uwzględnieniem sygnałów ostrzegawczych mogących świadczyć o dysfunkcji.
- Zapewnienie rodzicom możliwości regularnych kontaktów indywidualnych z pracownikami szkoły szczególnie w sytuacji trudnej dla rodzica
- Podtrzymywanie i pogłębianie dobrych relacji (pikniki, spotkania świąteczne i inne imprezy szkolne)
Zajęcia dla grup
- Program zapobiegający agresji i przemocy rówieśniczej
- Program zwiększających bezpieczeństwo dzieci w zakresie doświadczania przemocy ze strony dorosłych szczególnie przemocy seksualnej
- Zajęcia nt. technik uczenia się i zapobiegania stresowi
- Zajęcia z zakresu wychowania do życia w rodzinie
- Zajęcia nt. zdrowego życia realizowane przez nauczycieli w ramach prowadzonych przedmiotów
Rozwijanie zainteresowań i konstruktywne spędzanie czasu
- Koła zainteresowań
- Fakultety
- Zajęcia organizowane poza terenem szkoły
- Konkursy, olimpiady, festiwale
- Akcje charytatywne
- Spotkania z ciekawymi ludźmi
PROGRAM WYCHOWAWCZY SZKOŁY
„Nauczyciel jest przewodnikiem dziecka po świecie wiedzy i wartości, zachęca do stawiania pytań, samodzielnych poszukiwań i indywidualnego rozwoju, wymaga i wspiera”.
Dążymy do zrealizowania idei szkoły przyjaznej, w której dzieci chcą się uczyć i czują potrzebę poznawania świata. Atmosfera, warunki, zasady panujące w naszej szkole sprzyjają temu, aby każdy uczeń czuł się tu dobrze i bezpiecznie. Zależy nam na ścisłej współpracy z rodzicami, gdyż tylko spójne działania nas wszystkich mogą przynieść oczekiwane rezultaty.
Każde dziecko jest dla nas ważne. Dostrzegamy jego mocne strony i dbamy o wszechstronny rozwój. Uczymy tolerancji, poszanowania godności własnej i innych osób, odpowiedzialności, samodzielnego podejmowania decyzji.
Naszą tradycją są spotkania integracyjne dla całej szkolnej społeczności. Poznajemy się w czasie rodzinnych pikników, balów karnawałowych, spotkań wigilijnych. Zielone szkoły stwarzają okazje do zacieśniania więzi wśród rówieśników, pozwalają sprawdzić się w nowych sytuacjach, sprawdzić swoje możliwości.
Nauczyciele zachęcają uczniów do rozwijania zainteresowań, poszerzania wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Każdego dnia odbywają się zajęcia dodatkowe – koła zainteresowań dla młodszych i fakultety dla starszych uczniów. Przynajmniej raz w miesiącu klasy uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych poza szkołą.
Przyjęta definicja wychowania:
Wychowanie to proces wspomagania dziecka w rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełni dojrzałości w obszarze fizycznym, psychicznym społecznym i duchowym. (Zbigniew B. Gaś)
CZĘŚCI SKŁADOWE:
- Misja szkoły
- Skład Zasad Uczniowskich
- Program Profilaktyczny Szkoły
- System Interwencji w Sytuacjach Agresji i Przemocy
- Szkolny System Oceniania
- Zestaw Szkolnych Programów Nauczania
ZAŁĄCZNIK NR 1
DO PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO SZKOŁY OBOWIĄZUJĄCY W OKRESIE ZAGROŻENIA EPIDEMIOLOGICZNEGO z dn. 16.09.2020r.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378) art. 26 i art. 84.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 § 1.1 podpunkt 6.
W związku ze szczególnymi warunkami funkcjonowania szkoły podczas pandemii modyfikuje się program wychowawczo profilaktyczny szkoły.
Modyfikacja dotyczy położenia szczególnego nacisku w pracy z uczniami na bezpieczeństwo wszystkich uczniów i dorosłych zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji, Biura Edukacji i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących profilaktyki SARS – Cov 2.
- Wszyscy pracownicy szkoły przypominają i uczą zdrowych zachowań przekazując wiedzę teoretyczną i ćwicząc z uczniami zachowania zapobiegające rozprzestrzenianiu się korona wirusa. Dotyczy to także współpracy z rodzicami.
- W klasach, wychowawcy i nauczyciele przedmiotowi monitorują poziom stresu uczniów i rodziców w związku z pandemią poprzez obserwację, rozmowy i analizę korespondencji z rodzicami.
- W klasach prowadzone są zajęcia prowadzone przez psychologa i pedagoga. Dotyczą one radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami, zdrowego funkcjonowania w przypadku przejścia na nauczanie zdalne, motywowania się do nauki oraz budowania umiejętności podtrzymywania relacji rówieśniczych i wspierania się w przypadku izolacji.
- Wychowawcy, nauczyciele przedmiotowi i nauczyciele świetlicy wzmacniają procesy integracji między uczniami i rodzicami ucząc i wspierając możliwości kontaktowania się uczniów i rodziców online. Modelowanie takich zachowań odbywa się również poprzez organizowanie zebrań i spotkań z nauczycielami poprzez platformę Teams.
- Uczniowie i rodzice klas pierwszych są objęci szczególną opieką pod kątem wprowadzania obsługi i możliwości korzystania z platformy Teams.
Załącznik zatwierdzony na Radzie Nauczycieli w dn. 16.09.2020 r.