PRACA ZDALNA

ZASADY DOBREJ WSPÓŁPRACY w SSP nr 16 STO

Dokument został stworzony, by pomóc wszystkim zainteresowanym (uczniom, nauczycielom, rodzicom) w efektywnym i spokojnym funkcjonowaniu w pracy zdalnej szkoły.

1. Godziny pracy szkoły zdalnej
            1. Szkoła (czyli uczniowie, nauczyciele i rodzice) funkcjonuje w godz. 8.00 - 16.00 od poniedziałku do piątku. Poza tymi godzinami rodzice, nauczyciele i uczniowie dzwonią do siebie tylko w wyjątkowo ważnych sprawach.
            2. Pomiędzy zajęciami on-line przerwy trwają co najmniej 15 minut.
          2.   Zasady bezpieczeństwa i higieny
            1. W czasie zajęć uczniowie zgłaszają nauczycielowi potrzebę opuszczenia lekcji czy odejścia od komputera.
            2. Podczas przerw dbamy o swoje zdrowie – robimy ćwiczenia, odrywamy wzrok od komputera, jemy zdrowe przekąski/ posiłki, wietrzymy i chwilowo opuszczamy pomieszczenie.
            3. Uczniowie i nauczyciele przygotowują swoje miejsce pracy, tak, by móc swobodnie pisać, korzystać z potrzebnych materiałów.
            4. W miejscu pracy dbamy o porządek i ograniczenie rozpraszających rzeczy, warto zadbać o ciszę. Pamiętamy, by to, co pokazujemy przez kamerę, nie rozpraszało innych.
          3.   Zasady ogólne w pracy zdalnej
            1. Nauczyciele i uczniowie punktualnie logują się na zajęcia.
            2. Nauczyciele kończą lekcję o wyznaczonej w planie godzinie.
            3. Uczniowie mają obowiązek codziennego korzystania z dziennika elektronicznego i logowania się w TEAMS.
            4. Czas lekcji poświęcony jest tylko na nią, angażujemy się w zajęcia i czynnie w nich uczestniczymy. Obowiązują te same formy aktywności co na zajęciach w szkole. Korzystanie z prywatnych czatów jest równoznaczne z rozmawianiem na zajęciach. Udostępniamy tylko materiały związane z lekcją za zgodą prowadzącego je nauczyciela.
            5. Wszelkie posiłki jemy pomiędzy zajęciami.
            6. O prawidłowe działanie sprzętu dbamy przygotowując się do zajęć przed lekcją.
            7. W czasie oczekiwania na zajęcia jesteśmy dla siebie życzliwi, pamiętamy o witaniu się.
            8. Na czas lekcji pamiętamy o wyciszeniu/ wyłączeniu wszelkich powiadomień mogących zakłócać lub dekoncentrować podczas zajęć.
            9. Dbamy o swoją prywatność, nie nagrywamy ani dźwięku, ani obrazu z zajęć.
            10. Na zajęciach obowiązują zasady ustalone przez nauczyciela, w tym również: włączanie/ wyłączanie kamery.
            11. Tylko nauczyciel może wyciszać mikrofony i usuwać ze spotkania uczestników zajęć.
            12. Uczniowie i nauczyciele ubierają się stosownie, są gotowi na włączenie kamery.
            13. Login i hasło nie mogą być udostępniane.
          4.     Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia, zajęcia wyrównawcze
            1. Jeśli uczeń potrzebuje wsparcia, zgłasza to nauczycielowi, który proponuje formy i terminy kontaktu.  Uczeń ma obowiązek wywiązać się z ustalonych działań.
            2. Jeśli nauczyciel przedmiotu, ze względu na trudności edukacyjne, widzi konieczność uczestniczenia ucznia w zajęciach wyrównawczych, informuje o tym ucznia i jego rodziców, ustala terminy i formy wsparcia. Stają się one obowiązkowe do czasu poprawy umiejętności.
            3. Uczeń łamiący zasady (m. in. nieprzygotowany, utrudniający prowadzenie zajęć, stale spóźniający się) ponosi konsekwencje zgodnie z SSO, może mieć również wpisaną za takie zajęcia nieobecność nieusprawiedliwioną.
            4. Fakultety i koła zainteresowań prowadzone są, w miarę możliwości, on-line.
          5. Zwolnienia/zaległości
            1. Każdą nieobecność na zajęciach zdalnych rodzice usprawiedliwiają zgodnie z SSO.
            2. Uczeń ma obowiązek jak najszybciej uzupełnić zaległości wynikające z nieobecności na lekcji.
          6.    Zasady obowiązujące Rodziców
            1. Rodzice powinni zgłaszać planowaną nieobecność dzieci.
            2. Rodzice uczestniczą w zebraniach klasowych, utrzymują kontakt z wychowawcą i nauczycielami przedmiotów, w razie potrzeby umawiają się na spotkania indywidualne.
            3.  Rodzic ma obowiązek co najmniej co drugi dzień zapoznawać się z korespondencją ze szkoły (dziennik elektroniczny Librus, strona internetowa szkoły, wiadomości elektroniczne).
            4. W czasie lekcji rodzic nie uczestniczy z dzieckiem w zajęciach, pozostawia dziecku prawo do popełniania błędu i pracy we własnym tempie.
            5. Rodzice dbają o komfort dziecka w pracy zdalnej pomagając w ustaleniu i przygotowaniu miejsca do pracy oraz dbając o właściwą eksploatację i serwis używanych urządzeń.
            6. Rodzice umożliwiają swoim dzieciom efektywną pracę zdalną poprzez  ograniczenie z nimi kontaktu podczas lekcji (nie dzwonią, nie umawiają kurierów, nie zagadują, nie przechodzą).
            7. Rodzice prowadzą prywatne lub zawodowe rozmowy telefoniczne/ spotkania zdalne tak, by nie zakłócać pracy dziecka.

Zasady zatwierdzone przez Radę Nauczycieli SSP nr 16 STO na posiedzeniu w dniu 16 września 2020 r. oraz zatwierdzone przez Zarząd na posiedzeniu w dniu 24 września 2020 r.

Prezes SKT nr 26 STO                                                               Dyrektorka SSP nr 16 STO

Marzenna Zapalska                                                              Beata Wiśniewska-Tomczak